Seminar C: Introduktion til Humaniora
Vi starter jeres første semester og ATU-forløbet med temaet Talent & Akademia. I løbet af semesteret bliver I introduceret til forskellige måder at forstå og arbejde med forskning på – både i forhold til viden, metoder og tilgange. Det overordnede mål for semesteret er, at I får en klar forståelse af, hvordan man arbejder bevidst og målrettet med både sit talent og sin videnskabelige praksis.
Introduktion til Humaniora
Humaniora beskæftiger sig med sprog, historie og kultur, men rummer langt mere end det. På universitetet forsker og underviser vi blandt andet også i IT, medier, læring, kommunikation, design og velfærd. I centrum for forskningen og undervisningen har vi forskellige perspektiver og vinkler på mennesker, og hvordan mennesker udtrykker sig, deres fortællinger og de kommunikative og kulturelle sammenhænge, de indgår i.
Dette introduktionsseminar giver dig indsigt i, hvad der kendetegner humanistiske fagområder og tankegange, og hvordan humanister undersøger og fortolker verden. Gennem en række cases får du mulighed for at dykke ned i konkrete eksempler på, hvordan humaniora arbejder – fra analyser af kulturelle fænomener til forståelse af menneskelig adfærd og kommunikation. Cases viser, hvordan humanistiske perspektiver bidrager til at skabe ny viden samt vores forståelse af både fortidens spor og nutidens samfund.
Program
16.00 Introduktion til Humaniora v/Prodekan Lars Grassmé Binderup, Humaniora, SDU
16.15 Humaniora i brug v/Professor & Studieleder Peter Simonsen, Institut for Kultur & Sprogvidenskab, SDU
Forelæsningen vil give en basal introduktion til humaniora som studiet af mennesket som kulturskabende og kulturskabt. Vi skal diskutere hvad et menneske er, hvad kultur er, og vi skal forholde os både kærligt og kritisk til de to størrelser. Endelig fortæller jeg om, hvordan min forskning i skønlitteratur har udviklet sig på linje med en række andre humanistiske forskningsfelter.
17.00 Er det krig eller computerspil?
Minioplæg v/Lektor Bo Kampmann Walther, Institut for Design, Medier og Uddannelsesvidenskab, SDU
17.10 Filosofi i din smartphone
Minioplæg v/Lektor Stig Børsen Hansen, Institut for Design, Medier og Uddannelsesvidenskab, SDU
17.20 Udlændingepolitik i dansk partipolitik
Minioplæg v/Lektor Heidi Vad Jønsson, Institut for Kultur & Sprogvidenskab, SDU
17.40 Spisepause
18.10 Workshops - fortsat
19.50 Afrunding
20.00 Tak for i dag
WORKSHOPS
Du deltager i én ud af tre workshops.
Er det krig eller computerspil?
v/Lektor Bo Kampmann Walther, Institut for Design, Medier og Uddannelsesvidenskab, SDU
I workshoppen om moderne (rigtig) krig fortalt gennem computerspil skal vi arbejde med nogle nye eksempler fra YouTube og prøve så godt vi kan at besvare følgende spørgsmål:
Er det helt naturligt, at krig “fortælles” på den her måde - fordi computerspil er så udbredt og vigtig del af populærkulturen?
Hvad tror I, afsenderne af videoerne opnår ved at “frame” krigshandlinger gennem computerspil?
Når man analyserer tekst, lyd og billede skal man jo for så vidt muligt holde følelser og moral ude af billedet - men kan vi det hér?
“Ludificering” handler om, at såkaldt lineære mediefortællinger - altså dem, man ikke kan interagere med direkte og som kører fra start til slut - i stigende grad påvirkes og importerer elementer fra computerspil, som jo er et non-lineært medie. Lad os finde nogle flere eksempler på ludificering. Kan I hjælpe?
Filosofi i din smartphone
v/Lektor Stig Børsen Hansen, Institut for Design, Medier og Uddannelsesvidenskab, SDU
Myndigheder, fra forældre til ministerier, er disse år meget fokuserede på unges brug af skærm, og der indføres ofte drakoniske politikker i hjem og på uddannelsesinstitutioner. Bekymringerne er mange, og én ofte hørt forståelse bag fænomener som bedrotting og doomscrolling er at unge mennesker er blevet afhængige.
I workshoppen ser vi hvordan humaniora kan bidrage til diskussionen: At en form for kapitalisme (fokuseret på overvågning) driver designet af smartphones; at mange teknikker fra designet af kasinoer (særligt slot machines) er blevet brugt i designet af smartphones. Sidstnævnte blev dokumenteret i Natasha Dow Schülls bog Addiction by design som var baseret på etnografisk arbejde i Las Vegas. At mennesket har en vilje, som kan være svag (grækerne kaldte det akrasia). Disse er kritiske vinkler. Vi skal også være kritiske overfor kritikken, og det kan vi måske være ved at få andre stemmer frem: jeres.
I vil diskutere jeres forberedte reflektioner (se forberedelsen) indbyrdes, og vi vil vi bruge dem som data (med jeres samtykke) til at lade en maskine sammenskrive et tænkt indspil til den offentlige diskussion.
Udlændingepolitik i dansk partipolitik
v/Lektor Heidi Vad Jønsson, Institut for Kultur & Sprogvidenskab, SDU
Udlændingepolitik har længe været et afgørende valgtema. Det er et emne, der bringer følelser i kog og som har afgjort valg i Danmark siden 2001. I denne workshop vil vi sætte fokus på et af de mest følsomme politiske temaer i dansk politik: Udlændinge, og undersøge hvordan danske politiske partier har forstået og håndteret udlændingespørgsmålet gennem de seneste årtier?
I workshoppen arbejder vi med udlændingepolitikkens historie i Danmark fra ca. 1980 til 2015 med blik på nutiden. De studerende skal undersøge, hvordan forskellige partier har formuleret deres politik på området, og hvordan disse positioner har ændret sig over tid.
Workshoppen tager udgangspunkt i originale kilder – især partiprogrammer. Gennem kildestudier lærer de studerende at identificere fortidens problemforståelser og politiske løsninger.
Som analytisk redskab anvender vi Carol Lee Bacchis WPR-model (“What’s the Problem Represented to be?”). Modellen hjælper de studerende med at stille spørgsmål som:
- Hvad fremstilles som problemet i partiernes politik?
- Hvilke antagelser ligger bag denne problemforståelse?
- Hvilke løsninger bliver foreslået – og hvorfor?
Ved at sammenligne forskellige partier og perioder får de studerende indsigt i:
- hvordan udlændingepolitik er blevet et centralt politisk tema siden 1980’erne
- hvordan partiernes positioner har udviklet sig og i nogle tilfælde bevæget sig tættere på hinanden
- hvordan politiske “problemer” formes gennem sprog og argumentation
Workshoppen afsluttes med, at de studerende perspektiverer deres analyser til nutidens politiske debat og diskuterer, hvilke historiske spor de kan genkende i dag.
Formål
Seminar C: Introduktion til Humaniora har blandt andet til formål, med afsæt i konkrete eksempler på humanistisk forskning, at give jer et indblik i de centrale kendetegn ved humaniora.
FORBEREDELSE:
- Er det krig eller computerspil? Læs artiklen Sjov fra Slagmarken af Nicklas Hessel, som du finder under DOWNLOAD.
- Filosofi i din smartphone Hør interview med Natasha Dow Schüllpå Humane Tech, som du finder her!
Skriv minimum en halv sides refleksion over den opfattelse at mange børn og unge er afhængige af skærmen. I kan fx skrive om- Din egen erfaring med doomscrolling o. lign (skriv gerne umiddelbart efter en session - kunne I ikke stoppe?)
- Fremstillingen af børn og unge i offentlig diskussion af skærme.
- Aspekter af Schülls overvejelser.
- Andet der falder jer ind.
- Udlændingepolitik i dansk partipolitik Læs artiklen Udlændingepolitik har altid splittet Socialdemokratiet af Heidi Vad Jønsson, som du finder her!
MEDBRING: Pc, papir og pen.
PRAKTIK: Der er spisepause, hvor ATU sørger for forplejning. Medbring selv drikkedunk.
FIND VEJ: Du finder auditoriet her!
AFVIKLERE: Christian - tlf. +45 5016 9681 eller mail: cand@sdu.dk kontaktes på dagen hvis du bliver forsinket eller forhindret på dagen.
-
AnsvarligJH
-
TypeObligatorisk
Find us on Facebook
Join our network